Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Gebelikte hangi tür ilaçlar kullanılabilir?

14,659
kez izlendi
Puan: 3.44 / 5
Detaylı Açıklama

Gebelikte hangi tür ilaçlar kullanılabilir?

Gebelik döneminde kadınların en çok korktuğu konulardan bir tanesi ilaç kullanmak zorunda kalınması durumunda kullanılacak ilaçların bebeğe zararlı etkileridir. 

Gebelik döneminde ilaç kullanımının zorunlu olduğu durumlar vardır. Bunlar anne adayının gebelik öncesi var olan hastalığı ile ilgili ilaçlardır. Astım, şeker hastalığı, hipertansiyon, tiroit ve birtakım psikolojik hastalıklarda kullanılan ilaçlardır. 

Gebelik döneminde ilaç kullanımına karar verirken göz önünde bulundurulması gereken en önemli konu kar/zarar oranı ve ilacın güvenilirliğidir.

Anne adayı gebelik öncesinde bu tarz ilaç kullanıyorsa hamile kaldıktan sonra doktoruna ilaç kullanımı ile ilgili danışması gerekir. Hamilelik döneminde gebelikten kaynaklı ilaç kullanımı da söz konusudur. Hamileliğin ilk dönemlerinde vitamin, mineral ya da demir gibi bazı destek ürünlerin kullanımı söz konusudur. 

Gebelik döneminde kullanılan vitaminlerden folik asit ve kan yapımı ile doğrudan bağlantılı olan demir gibi doğrudan bebeği etkileyen durumlarda anne adayının bu tür ilaçları alması gerekebilir. 

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat