Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Gebelikte hangi ilaçlardan kaçınmalıyız?

2,299
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Gebelikte hangi ilaçlardan kaçınmalıyız?

Gebelik dönemi fizyolojik bir süreç olduğu için anne adayının hastalıklara açık olduğu bir dönemdir. Bu dönemde de bazı ilaçların kullanımı gerekebilir. Genel olarak gebeliğe bağlı rahatsızlıklarda; örneğin mide bulantısı, kabızlık gibi rahatsızlıklarda ilaç kullanılabilir. 

Anne adayında gebelikle ilgisi olmayan diğer rahatsızlıklara da rastlanabilir. Bu hastalıklar ilk defa gebelikte açığa çıkabileceği gibi süregelen hastalıklar da olabilir. 

Daha önceden bir hastalığı olan kadının, gebe kaldığında ilaçlarının devam ettirilip ettirilemeyeceğine, değiştirilip değiştirilmeyeceğine konuyu takip eden branş doktoru ile kadın doğum doktorunun birlikte karar vereceği bir durumdur.

Gebelikte alınan ilaç kan dolaşımına geçen bir ilaçsa bu ilaç plasenta yoluyla bebeğe de geçer. Plasentaya geçemeyecek büyük moleküldeki ilaçlar bebeğe geçmez.

Hamilelikte kullanılabilecek ilaçlar

Sindirim sistemiyle ilgili bazı ilaçlar örneğin mide asidini azaltıcı, kabızlığı giderici, mide bulantısını giderici ilaçlar sindirim sisteminde kalıp kan dolaşımına geçmeyeceği için bunların bebeğe etkisi olmaz.

Bölgesel (lokal) olarak uygulanan krem, pomat gibi ilaçlar da büyük bir oranda rahatlıkla kullanılabilir; fakat kullanmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat