Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Gebelikte döküntü nedir?

9,723
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Gebelikte döküntü nedir?

Gebelikte döküntü, hormonlara bağlı olarak deride ve saçlarda olan değişikliklerdir. Genellikle gebelikte olan döküntüler olağan ve beklenen şekilde olur. Bunlar fizyolojik değişiklikler olarak da tanımlanabilir. Gebelikte olağan şekilde görülen değişikilikleri 4 başlık altında inceleyebiliriz.


Gebelikte saçlarda ve tırnaklarda olan değişiklikler

Gebelik sırasında saçlarda yoğunlaşma görülebilir. Ancak gebelik sonrasında ise yoğun saç dökülmesi görülebilir. Fakat bu durum doğumdan 6 ay ? 1 yıl sonrasında tedaviyle ya da kendiliğinden geçer. 

Hamilelik döneminde tırnaklarda renk değişikliği görülebilir. Bu dönemde pigmentasyon en önemli bulgu olabilir. Vücutta da bazı pigmentasyon değişiklikleri olabilir. 

Gebelik maskesi

Özellikle hamilelerde yüz maskesi adı verilen yanaklarda, yüzün orta bölgesinde, çene bölgesinde kahverengimsi renk değişiklikleri görülebilir. Buna gebelik maskesi adı da verilir. Yüzde ortaya çıkan bu lekeler hamilelik sonrasında gerileme eğilimi gösterir. Ancak bu lekelerin olduğu bölgeler güneşten korunmalı ve gerekli durumlarda tedavi uygulanmalıdır. 

Hamilelik döneminde görülen diğer fizyolojik değişiklikler derinin kolojen dokusunda ortaya çıkan farklılıklardır. Bu durum daha çok stria denilen çatlak olarak ortaya çıkar. Bu çatlaklar göbek bölgesinde ya da göğüslerde ortaya çıkabilir. Vücudun bazı bölgelerinde başlangıçta kızarık olan, daha sonra beyazlaşan çatlaklar da görülebilir. 

Hamilelik döneminde beklenen fizyolojik değişikliklerden bir diğeri de vasküler değişikliklerdir. Yüz bölgesinde damarsal oluşumlar ya da avuç içi ve ayak tabanında kızarlık şeklinde ortaya çıkan değişiklikler hamilelik sonrasında kendiliğinden geçer.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat