Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Gebelikte döküntü nedenleri nelerdir?

1,632
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Gebelikte döküntü nedenleri nelerdir?

Gebelikte döküntünün ortaya çıkmasında en önemli faktör hormonal profilin değişmesidir. Bu dönemde hipofiz bezinde büyüme, hipofiz hormonlarında artış, tiroit bezinde büyüme, tiroit hormonlarında artış gibi durumlar görülebilir. Bu durumların dışında hamilelik döneminde overlerden ya da plesentadan salgılanan östrojen ve progesteron hormonlarının yükselmesi ciltte döküntüye neden olabilir. 


Östrojen hormonu genellike gebeliğin 2. ayından itibaren yükselmeye başlar. Progesteron hormonu ise gebeliğin 5. ayında yükselir.

Progesteron, östrojen, hipofiz ve tiroit hormonlarına bağlı deride bazı değişiklikler oluşabilir. Hormonlardaki bu değişiklikler derinin rengini, damarlanmasını, derinin kolojen dokusunu örneğin çatlak oluşumu gibi durumları etkilemektedir. 

Gebelikte döküntünün en önemli nedeni hormon profilinin değişmesi ve bu değişikliklerin gebeliğin ilerleyen aylarında durağan hale gelmesidir. 

Hamilelik uzun süreçli bir olaydır. 9 ay içerisinde birçok hormonda değişiklikler olabilir. Bu değişiklikler anne adaylarında epidermis gibi derinin en üst tabakasını, ter bezlerini ve yağ bezlerini etkiler. Bu durumun deride koyulaşma, renk değişikliği, derinin kolajeninde değişiklik (çatlak oluşumu) ya da derinin tüylenmesinde artış, saçlarda gürleşme, tırnaklarda renk değişikliği gibi belirtileri olabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat