Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Gebelikte döküntü belirtileri nelerdir?

782
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Gebelikte döküntü belirtileri nelerdir?

Tıbbi olarak gebelikte döküntü denilen durum gebeliğe bağlı olarak oluşan döküntülü hastalıklardır. Bu hastalıklar 5 grup altında incelenebilir. 


Gebelikte kadınların en önemli şikayeti kaşıntıdır. Gebelik döneminde ortaya çıkan hastalıklar genellikle gebelikte döküntüyü de ifade eder. 

Gebelik döneminde ortaya çıkan deri hastalıklarının en önemli belirtisi kaşıntıdır. Farklı lezyonlarla beraber kaşıntı da ortaya çıkmaktadır. 

Gebelikte özellikle büyüyen karın bölgesinde, bacaklarda, göğüslerde kaşıntının olması gebelikte ortaya çıkan döküntünün belirtisidir. Kaşıntı ile beraber bazı anne adaylarında papil pistül denilen kabarık oluşumlar, bazı hastalarda ise deride su toplamaları ortaya çıkabilir veya bazı durumlarda kabarık, kaşıntılı lezyonlar şeklinde ortaya çıkabilir. 

Gebeliğin son dönemlerinde daha sık görülen bu belirtiler bazı kişilerde gebeliğin başında da ortaya çıkabilir. Bu belirtilerin özellikle göbek ya da çatlak olan bölgelere yerleşmesi belli bazı hastalıkların, özellikle gebelik dermatozların tanısında önemlidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat