Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Gebelikte deri döküntüsü nasıl tedavi edilir?

1,024
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Gebelikte deri döküntüsü nasıl tedavi edilir?

Gebelikte basit döküntü ve tedavi edilmesi gereken döküntü olmak üzere 2 çeşit döküntü görülebilir. 


Gebelikte olağan değişiklikler ciltte pigmentasyon, deride renk değişikliği, çatlak oluşumu şeklinde ortaya çıkabilir. Bu durumdaki kişilere önleyici krem ya da ilaç verilebilir. 

Bazı durumlarda kızarıklık atakları yani avuç içerisinde ortaya çıkan kızarıklar şeklinde görülebilir. Böyle belirtisi olan kişilere semptomatik tedavi önerilmektedir. Bu durumlar anne adayını rahatsız etmez. 

Gebelik döneminde kaşıntı şikayeti

Gebelik döneminde görülen döküntülerde kaşıntı ön plandadır. Kaşıntı ile beraber bazı yaralar da ortaya çıkabilir. Bu durumda doktora başvurulması ve antihistaminik ilaçların alınması ya da kontrol edilebiliniyorsa topikal ya da lokal olarak kullanılabilecek ilaçların alınması gerekir. Doktor kontrolünde alınacak ilaçlar gebenin rahatlaması açısından önemlidir.

Gebelikte cilt sorunları için ilaç kullanımı

Unutulmaması gerekir ki, hamilelik döneminde doktor kontrolü olmaksızın ilaç kullanılması önerilmez. Çünkü belli başı ilaçlar gebelik döneminde kullanılması uygun görülmeyen ilaçlar arasında olabilir. Örnek vermek gerekirse, ilaçlar belli başlık gruplara ayrılmıştır. 

FDA?in (Food and Drug Administration) gebelikte ilaç kullanımı ile ilgili belirlenen kategorileri doktorların ilaç tercihinde etkili olmaktadır. Bu ilaçlar A, B, C, D ve X olarak gruplanmıştır.

Gebelikte kaşıntı, antibiyotik, kortizon ya da immünsüpresyon yapıcı ya da diğer gruptaki ilaçların hangi grupta olduğuna bakılması gerekir. Özellikle X grubunda olan ilaçların hamilelik döneminde kullanımı yasaktır. Örneğin dermatolojide kullanılan retinoid, talidomit gibi ilaçlar hamilelik döneminde yasak olan ilaçlardır ve bu ilaçların hamileler üzerinde yan etkileri bulunmaktadır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat