Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Gebelikte deri döküntüsü için ilaç kullanmak gerekir mi?

517
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Gebelikte deri döküntüsü için ilaç kullanmak gerekir mi?

Gebelikte ilaç kullanımıyla ilgili farklı görüşler bulunmaktadır. Gebelik döneminde çok mecbur kalınmadıkça ilaç kullanmak tercih edilmez. Bazı lokal ilaçların ise gebelik döneminde kullanılması yasaktır. 


FDA?in (Food and Drug Administration) gebelikte ilaç kullanımı ile ilgili belirlenen kategorileri doktorların ilaç tercihinde etkili olmaktadır. Bu ilaçlar A, B, C, D ve X olarak gruplanmıştır. 

Gebelikte kullanılacak her ilacın onaydan geçmesi gerekmektedir. Gebelikte kaşıntı, antibiyotik, kortizon ya da immünsüpresyon yapıcı ya da diğer gruptaki ilaçların hangi grupta olduğuna bakılması gerekir. 

Gebelik döneminde kullanılmaması gereken ilaçlar

Özellikle X grubunda olan ilaçların hamilelik döneminde kullanımı yasaktır. Örneğin dermatolojide kullanılan retinoid, talidomit gibi ilaçlar hamilelik döneminde yasak olan ilaçlardır. Bu ilaçların hamileler üzerinde yan etkileri bulunmaktadır. 

Gebelik döneminde A, B, C, D grubu ilaçlar da mevcuttur. İlaçların gebelik döneminde kullanımına bakıldığı zaman B ya da C grubunda yer almaktadır. 

İlaçların prospektüs bilgilerine bakıldığı zaman her ilacın gebelikte hangi gruba girdiği belirtilmiştir. 

B grubunda olan ilaçlar için hayvan deneyleri yapılmış, fetusta bir risk görülmemiş ancak insan üzerinde herhangi bir deney yapılmamıştır. Bu anlamda B grubundaki ilaçların insan üzerindeki yan etkileri tam anlamı ile bilinmemektedir. Özellikle kaşıntı ilaçları B grubunda yer alır. 

C grubunda yer alan ilaçlar için yapılan hayvan deneylerinde farklı sonuçlar elde edilmiştir. Örneğin bazı hayvanlara zararlı olduğu, bazılarında ise zararı olmadığı ortaya çıkmıştır. Dolayısıyla C grubundaki ilaçlarda fetal risk bulunmaktadır. Bu nedenle C grubundaki ancak ilaçlar faydası zararından fazlaysa kullanılmalıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat