Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Gebelikte deri döküntüsü hastalık belirtisi olabilir mi?

2,023
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Gebelikte deri döküntüsü hastalık belirtisi olabilir mi?

Gebelikte hastalık belirtisi olarak 5 çeşit döküntü görülebilir. Bunlar daha çok gebeliğin son döneminde ortaya çıkar. Bu döküntülerden 2 çeşidi özellikle fetus üzerinde herhangi bir etki yaratmaz. Diğer 3 çeşit döküntünün ise fetus üzerinde bazı etkileri olabilir ve mutlaka tedavi edilmesi gerekir. 


Fetusa etkisi olmayan döküntülerden ilki papül veya pistül şeklinde görülen kaşıntılı ve kabarık döküntülerdir. Gebeliğin polimorfik erüpsiyonu olarak bilinen bu döküntüler çok sık görülür. Bu döküntünün fetusa herhangi bir etkisi yoktur ve gebeliğin son döneminde görülür. Bu durum genellikle ilk gebelikte ortaya çıkar ve sonraki gebeliklerde tekrarlamaz. Çoğul gebeliklerde görülme ihtimali daha fazladır. 

İkinci olarak görülen fetusa zarar vermeyen döküntü ise gebeliğin gebeliğin atopik egzaması veya alerjik egzama diye adlandırılır. Bu döküntü önce anne adayında bulunan atopya anamnezi ya da alerji anamnezinin gebelik sırasında ortaya çıkmasıdır. 

Gebelikte özellikle vücudun farklı bölgelerinde kaşıntı olabilir; deride kuruluk, sertleşme, ufak yüzeysel çatlak gibi belirtiler görülebilir. Görülen bu iki kaşıntı durumu da fetusu etkilemeyen, sadece anneyi rahatsız eden durumlardır. 

Hamilelikte doktora başvurulmasını gerektiren deri sorunları

Bu iki döküntü çeşidi dışında fetusu etkileyen ve doktora başvurulması gereken durumlar da mevcuttur. Bu gebeliğin pemphigoidi denilen herpes gestationis denilen tablodur. Özellikle karın ya da göğüs bölgesinde su kabarcıkları şeklinde ortaya çıkabilir. Gebeliğin son döneminde ortaya çıkan bu döküntüler bazı durumlarda gebelikten sonra da devam edebilir. Kişinin bu durumda mutlaka tedavi olması gerekir. 

Diğer bir döküntü çeşidi ise gebelikte görülen gebelikte görülen sedef hastalığıdır. Gebelik öncesinde anne adayında sedef anamnezi olabilir ya da sedef anamnezi olmadan da gebelik sırasında görülebilir. 

Sedef anamnezi şeklinde gelişen döküntüde annede kızarık yaraların üzerinde küçük inflamatuar denilen püstül (su kabarcıkları) atakları olabilir. 

Gebelikte son döküntü çeşidi ise gebelikte ortaya çıkan gebeliğin kaşıntısıdır. Bu döküntü çeşidinde kaşıntı çok fazladır. Genellikle annede primer bir yara olmaz. Ancak bazı durumlarda sarılıkla beraber görülebilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat