Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Gebelik zehirlenmesi nedir?

20,289
kez izlendi
Puan: 4.17 / 5
Detaylı Açıklama

Gebelik zehirlenmesi nedir?

Gebelik zehirlenmesi (preeklemsi) aslında sara nöbetine benzer eklampsi denilen kasılma türüne denir. Gebelik zehirlenmesi hamilelik döneminde ortaya çıkan, idrarda protein kaybıyla beraber tansiyon yükselmesi ve ödemlerle seyreden bir hastalıktır. 

Gebelik zehirlenmesi anne adayının ve bebeğin ciddi anlamda rahatsızlanmasına neden olur. Bu, başka canlılarda görülmeyen insana özgü bir hastalıktır.

Kadınlarda gebeliğin ortaya çıkmasıyla birlikte, kromozomların ve genlerin yarısı babadan geldiği halde vücut bu dokuları yabancı madde olarak algılamaz. Bunun sebebi henüz net olarak bilinmemektedir ancak hamilelik döneminde kadın kendisine yabancı bir doku olmasına rağmen bebeği 9 ay boyunca besleyebilir. Çünkü anne adayının vücudunun bu dokuyu reddetmemesi için bebeğin kanını görmesini engelleyen maddeler oluşur. Buna plasenta, bebeğin eşi yardımcı olur. 

Gebe olan kadında bu mekanizma bozuk olduğunda önce tansiyon yükselmeye başlar ve belli bir süre sonra anne adayının böbreğinin albümini tutma kabiliyeti azalır. Vücudu ödemden koruyan mekanizma devre dışı kalacağı için özellikle ellerde ve yüzde şişlikler meydana gelir. Geçen süreye rağmen etkiler ortadan kalkmazsa diğer organlar da etki altında kalır. Eğer plasentada bir yetmezlik olursa, bebeğin anne karnı içindeki gelişimi az olur ve hatta bu durum bebeğin ölümüne neden olabilir.

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat