Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Gebelik zehirlenmesi neden olur?

31,104
kez izlendi
Puan: 4.29 / 5
Detaylı Açıklama

Gebelik zehirlenmesi neden olur?

Vücut herhangi bir şekilde yabancı dokuyla karşılaştığında, bu dokuyu yabancı madde zannederek atmaya çalışır. Ancak gebeliğin ortaya çıkmasıyla birlikte, kromozomların ve genlerin yarısı babadan geldiği halde vücut bu dokuları yabancı madde olarak algılamaz. Bunun sebebi henüz net olarak bilinmemekle birlikte hamilelik döneminde kadın kendisine yabancı bir doku olmasına rağmen bebeği 9 ay boyunca besleyebilir.

Anne adayının vücudunun bu dokuyu reddetmemesi için bebeğin kanını görmesini engelleyen maddeler oluşur. Bu da plasenta dediğimiz bebeği besleyen yapı sayesinde oluşur. Bu mekanizma bozuk olduğunda önce tansiyon yükselmeye başlar ve belli bir süre sonra anne adayının böbreğinin albümini tutma kabiliyeti azalır.

Gebelik zehirlenmesinde vücudu ödemden koruyan mekanizma devre dışı kalacağı için özellikle ellerde ve yüzde şişlikler meydana gelir. Geçen süreye rağmen etkiler ortadan kalkmazsa diğer organlar da etki altında kalır. Beynin etki altında kalması sara nöbetine benzer kasılmalara neden olabilir. Eğer plasentada bir yetmezlik olursa, bebeğin anne karnı içindeki gelişimi az olur ve hatta bu durum bebeğin ölümüne neden olabilir.

En çok korkulan ancak en az sıklıkta görülen ciddi hasarlardan biri de karaciğerlerin etkilenmesidir. Çünkü karaciğerin etkilenmesi bütün organların olumsuz etkilenmesine neden olur.

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat