Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Gebelik şekerinin belirtileri nelerdir?

156,490
kez izlendi
Puan: 4.61 / 5
Detaylı Açıklama

Gebelik şekerinin belirtileri nelerdir?

Gebelik dönemi söz konusu olduğu zaman, büyüyen ve ihtiyaçları artan bebek, anne adayının bütün fizyolojik sistemlerine baskı uygulayacak, daha fazlasını isteyecektir. Kalp daha fazla kan pompalayacak, akciğer, ortamdan daha fazla oksijen alacaktır ve insülin adını verdiğimiz hormon da, hücrelerin içine daha fazla glikoz götürmek için daha fazla salgılanacak ve pankreas adını verdiğimiz, insülini yapan ve salgılayan organ daha fazla çalışacaktır.

Çoğu durumda, bu durum problem yaratmaz ve insülin daha fazla salgılanarak sisteme etki eder. Hem anne adayının hem de bebeğin kan şekeri normal bir şekilde, regule olarak hamilelik devam eder.
Eğer herhangi bir nedenle insülin, bu hücrelerin içine glikozu götürme konusunda yetersiz kalırsa kan şekeri yükselir. Kan şekerinin yükselmesi neticesinde, genel olarak şeker hastalığında görülen belirtiler, anne adayımızda da görülecektir.

Ancak bu belirtilerin bir kısmı, hamilelikten kaynaklandığı düşünülerek göz ardı edilebilir. Bunlar arasında:
- Çok su içmek
- Çok tuvalete çıkma
- Kilo alma eğiliminin artması
- Yemek sonrası uyuklama 

Bunların hepsi, hamilelikte de oluşan belirtiler olduğu için , gözardı edilebilir. O yüzden günümüzde, eğer gebelik şekeri geliştirme açısından risk altında değilse, hiç bir belirtisi olmasa dahi 24. haftadan sonra (bu haftadan sonraki bir buçuk aylık dönemde) şeker tarama testi yapılmalıdır. Bu tarama testinin sonucu şekeri yüksek çıkarsa da, şeker yükleme testi yapılmalıdır. Hiç bir belirtisi olmasa bile, gebelik şekeri söz konusu olabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat