Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Gebelik şekeri neden olur?

72,521
kez izlendi
Puan: 4.61 / 5
Detaylı Açıklama

Gebelik şekeri neden olur?

Kan şekerimiz, belli seviyede (95 ve 105 arası) sabit tutulur. Kan şekeri, hücreleri beslemek için gereklidir. İnsülin ise, kan şekerini hücrelerin içine dağıtan hormondur. Midenin arkasındaki pankreas adını verdiğimiz salgı bezinden salgılanan insülin böylece kana geçer. 

Genel olarak şeker hastalığının olmazsa olmaz kriteri, şekerin yüksek seyretmesidir. Yani burada, insülinin, şekeri hücrelerin içine sokucu etkisinde bir bozulma olmaktadır. Bu, insülinin az salgılanmasından veya uygunsuz salgılanmasından gelişebilir.

Bazen de hücreler, insülinle gelen glikozu kabul etmezler. Buna 'insulin rezisdansı' veya 'insülin direnci' adı verilir. Gebelik şekeri de böyle bir süreç sonucunda ortaya çıkan özel bir şeker hastalığı türüdür. Bebek, rahim içinde büyümeye başlayınca, kan şekerinin biraz daha yüksek olması, bebeğin organlarının beslenmesi için önemlidir. 

Bu nedenle annenin vücudundaki şeker devirdaimi hızlanır. Yani kana daha fazla şeker girer ve hücrelere daha hızlı salgılanır. Bu da pankreas bezinin daha fazla çalışmasına ve hızlı bir şekilde hücrelere ulaştırılmasına neden olur.

Her anne adayının pankreası bunu yapabilecek güçte olmayabilir. Özellikle çoğul gebelik söz konusuysa veya öncesinden aşırı kilodan veya polikistik over gibi bir hormonel bozukluktan kaynaklanan bir insulin direnci eğilimi varsa, kan şekeri hücrelere yeterince dağıtılamadığı için ölçtüğümüz kan şekeri yüksek seyredecek, bunun sürecinde gebelik şekeri meydana gelecektir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat