Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Gebelik şekeri bebek için hangi risklere neden olur?

124,019
kez izlendi
Puan: 4.68 / 5
Detaylı Açıklama

Gebelik şekeri bebek için hangi risklere neden olur?

Gebelik şekeri, diğer adıyla destasyonel diyabet, bebeğe çoğu durumda zarar vermez. Ancak kontrolsüzse ve şeker seviyeleri yüksek seyrediyorsa, rahimde, doğumda ve doğum sonrasında bazı sorunlara yol açabilir. Ama bunlar genel olarak şekerin ne kadar yüksek seyrettiğiyle alakalıdır. 

Hafif yüksek seyreden bir şeker bu zararların hiçbirine yol açmaz. Ama en ekstrem durumu ele alacak olursak, bebekte irileşme ve amino sıvısında artma görülebilir ve bebek iri olduğu için doğumu zorlaştırabilir. Bu da sezaryenla doğumu gerekli kılar. Bunun dışında doğum sonrasında bebek üç ana riskle karşı karşıyadır.

- Kan şekerinin aniden düşmesi
Kontrolsüz bir gebelik şekerinde, bebeğe giden kan şekerleri de yüksek olacağı için, bebeğin kan şekerini düşürmek için kedi pancreas bezinden salgılanan insulin daha fazla salgılanacaktır ve hem kendisine hem de annesine yardımcı olacak bir süreç başlayacaktır. 

Kordon kesilir kesilmez anneden bebeğe giden yüksek kan şekeri ortadan kalkacaktır. Ancak bebeğin pankreası aniden düşen kan şekeri daha yüksek algılamaya devam edecek ve fazladan salgılanan insülin, kan şekerini düşürecektir. Bu yüzden hamilelik sürecinde gebelik şekeri söz konusuysa, normal ya da sezaryen doğum fark etmeden bebeğe sık sık şeker takibi yapılmalıdır.
- Sarılık
- Kalsiyum düşüklüğü

Sarılık ve kalsiyum düşüklüğü de, gebelik şekeri yaşayan annelerin bebeklerinde daha sık görülür. Ancak bu sorunlar dikkatli bir takiple, bebeğe kısa yada uzun vadeli bir zarar vermeden rahatlıkla atlatılabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat