Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Gazi Koşusu nedir?

329
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Gazi Koşusu nedir?

2013 yılı itibari ile 87. kez gerçekleştirilen Gazi Koşusu at yarışı denince akla gelen ilk koşudur. Gazi Koşusu, özellikle at sahipleri için çok önemlidir, çünkü atlar yalnızca 3 yaşındayken Gazi'de koşabilir. 


2400 metre mesafede yapılan Gazi Koşusu'nda yalnızca safkan İngiliz atları koşabilir. Ancak 3 yaşına gelmiş tüm safkan İngiliz atları Gazi'de koşamaz. 3 yaşına kadar çok başarı kazanarak yüksek handikap puanına sahip olması gerekmektedir. Sahaya her yıl 2000 adet tay gelmiş olsa, bunlardan sadece 22 tanesi Gazi'de koşabilir. Bu hesaptan bakarsak bir safkan İngiliz atının Gazi'de koşabilmesi için yüzde 1'lik bir şansı vardır. 

Gazi Koşusu, Atatürk'ün unvanı ile yapıldığından hem yarış severler hem de yetiştirici ve jokeyler için önemli bir yere sahiptir. Gazi Koşusu'nu kazanan at da, jokey de yetiştirici de en önemli unvanı almış olur. 

Gazi Koşusu'nun manevi değerinin yanı sıra, maddi değeri de çok yüksektir çünkü Gazi Koşusu'nu kazanan at, kendi yetiştirdiğiniz bir at ise, yaklaşık 2 milyon TL'lik bir maddi kazanç elde etmenizi sağlar. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat