Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Gazi Koşusu ne zaman yapılıyor?

579
kez izlendi
Puan: 2.25 / 5
Detaylı Açıklama

Gazi Koşusu ne zaman yapılıyor?

2400 metre mesafede, yalnızca safkan ve 3 yaşında İngiliz atlarının katılabildiği Gazi Koşusu yılda bir defa, her senenin Haziran ayının son pazar günü yapılır. Gazi Koşusu'nun yapılma zamanı Haziran aynın son pazar günü olarak belirlendiğinden net bir tarihi yoktur. 


Gazi Koşusu öncesinde Nisan - Mayıs aylarında çok önemli başka koşular yapılır. Bu koşuların tamamı Gazi Koşusu'na hazırlık amacı ile yapılır. Bu yarışlar sayesinde atlar hem kendi güçlerini ölçer, hem sıkı rakipler ile karşıları, hem de bu yarışlarda kazandıkları dereceler ile handikap puanlarını yükseltirler. 

Handikap puanı

Bir yarış kazanan ata belli puanlar verilir. Örneğin, önemli bir koşu kazandığınızda handikap puanınız 60 olduğunda, bir başka önemli koşu kazanarak 80'e yükseltirsiniz. Bir önemli koşu daha kazandığınızda 105 olabilir ve 110 - 120'lerde handikap puanı sabitlenir. Şayet bu puanlara gelebilirseniz, Gazi Koşusu'na da hak kazanırsınız. 

40 - 50 gibi düşük handikap puanlarına sahip, çok fazla başarıya imza atmamış bir atın Gazi Koşusu'na katılması mümkün değildir. 

Gazi Koşusu'na yalnızca elit, daha öncesinde önemli koşularda başarısı olmuş atlar yarışabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat