Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Gamma Knife radyocerrahisi nedir?

21,122
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Gamma Knife radyocerrahisi nedir?

Gamma Knife radyocerrahisi, çeşitli beyin hastalıklarında hastalara yardımcı olmak için kullanılan bir teknolji. İlk defa 1968 yılında kullanıma girmiş bir cihaz, Gamma Knife cihazı. O yıldan bu yıla dünyada 1 milyonun üzerinde hastaya çeşitli hastalıkları nedeniyle yardımcı olan bir teknik yöntemdir. 

Gamma Knife radyocerrahisinde iki isim birleşmiş gibi görülüyor; biri Gamma Knife, diğeri radyocerrahi. Radyocerrahiden kastedilen, beyin içindeki hastalıklı bölgeye yüksek radyasyon vermek ama aynı zamanda etrafındaki dokuları o radyasyonun etkisinden korumak ve minimal radyasyon alınmasını sağlamaktır. 

Gamma Knife dediğimiz zaman da, bu işlemi yapmak için gamma ışınları kullanılır. Bu sebepten bu tedavi yöntemine Gamma Knife radyocerrahisi adı veriliyor. 

Gamma Knife radyocerrahisinde ilk başlarda endikasyon daha limitliyken, günümüzde endikasyonların artması ile gamma knife radyocerrahisinin beyin içi tümör tedavisindeki etkileri artmıştır. Böylece, bu cihaz ile her yıl tüm dünyada 60 bin - 70 bin hastaya tedavi yapılabilmektedir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat