Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Galata Köprüsü'nün hikayesi nedir?

3,083
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Galata Köprüsü'nün hikayesi nedir?

İstanbul yaklaşık 8 bin yıllık bir tarihe sahip. İnsanlar çok uzun bir dönem tarihi yarımada da denilen sur içinde yaşadılar. İnsanlar karşı tarafa ise Yunanca Pera yani karşı adını verdiler. Tarihi yarımada ile karşı tarafı birleştirmek için pek çok köprü projesi yapıldı. Bu ilk projeler 532 yılında Ayasofya'yı yaptıran Jüstinyen zamanına kadar gider.

Sonrasında ahşap köprüler yapılmaya başlandı. Bu köprüler 1200 yılında Haçlıların gelişiyle yanmıştır. Galata Köprüsü'nün hikayesi ise 1912'ye dayanır. Bu yıl içinde son derece güzel bir köprü inşa edilir. 80 yıl bu köprü halka hizmet etmiş, 1912 yılında ise bir yangın sonucu yanmıştır.

Bu köprü Haliç sonuna doğru taşınmıştır. Buraya şu anda da kullandığımız Galata Köprüsü inşa edilmiştir. Galata Köprüsü Haliç'in üzerinde yer alır. Haliç şekli nedeniyle Bizanslılar döneminde altın boynuz, Osmanlılar zamanında ise Haliç - Der Saadet adıyla anılmıştır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat