Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Fuzuli neden Fuzuli adını kullanmıştır?

4,596
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Fuzuli neden Fuzuli adını kullanmıştır?

Fuzuli'nin asıl adı Mehmet Bin Süleyman'dır. Fuzuli şiirlerini ilk zamanlar başka mahlaslarla yazıyordu. Fakat kullandığı mahlasların sonradan başka şairler tarafından da kullanılması, Fuzuli'nin hoşuna gitmez. Çünkü o tercih ettiği bir mahlasın kendine özgü olmasını ister.  

Fuzuli Arapça "boş, fazladan, gereksiz" anlamlarına gelen Fuzuli mahlasını niçin kullandığını Farsça Divan'nın ön sözünde açıklamıştır. Fuzuli daha önce güzel mahlaslar aldığını ve bunlarla güzel şiirler yazdığını, bu mahlasların birçok şair tarafından çabucak benimsendiğini, bu yüzden birçok karışıklık ortaya çıkacağını düşünerek kimsenin beğenmeyeceği Fuzuli mahlasınında karar kıldığını bu ön sözde ifade eder. Fakat bu kelimenin aynı zamanda "fazl" kelimesinin çoğulu olduğunu da hemen sözlerine eklemiştir. 
Klasik Türk edebiyatının en büyük şairlerinden olan Fuzuli, fazl kökünden gelen bu sözcüğü kendi mahlası olarak "fazilet sahibi, erdemli" anlamında kullanmayı tercih etmiştir.

Videoyu Göster

Yaşam Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat