Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Fuzuli kimdir?

4,138
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Fuzuli kimdir?

Fuzuli 1483'te Kerbela'da doğmuştur. Fuzuli'nin gerçek adı Mehmet Bin Süleyman'dır. Fuzuli'nin yapıtlarından Irak dışına çıkmadığı anlaşılmaktadır. Ömrü Bağdat, Necef ve Kerbela'da geçmiştir. 1556'da veba salgınında ölmüştür. 


Fuzuli, çok iyi bir öğrenim görmüştür. Küçük yaştayken Arapça ve Farsça öğrenmiştir. Çağının bilimleriyle ilgilenmiştir. Fuzuli Divan edebiyatının bir çok türünde yapıt vermesine rağmen "gazel şairi" olarak tanınmıştır. 

Fuzuli'nin şiirlerinde en önemli ögeler tasavvuf ve aşktır. Fakat ondaki aşk dünyevi değil, ilahi aşktır. Leyla ile Mecnun adlı mesnevisinde bu konuyu ustaca dile getirmiştir. Fuzuli tarafından yazılan şiirlerde Azeri Türkçesinin etkileri görülür. Dönemine göre sade dille yapıtlar vermiştir. 

Fuzuli şiirin temelinin ilim, özünün sevgi olduğuna inanmıştır. Eserlerinde, sevilen insan bir araç, onun varlığında görünür hale gelen Allah'a ulaşmak ise amaçtır. Ona göre bütün nesneler ve evren Allah'ın bir görünüş alanıdır. 

Yaşar Nabi Nayır Varlık dergisinde "Fuzûlî?nin sanatı üzerine çok, hayatı üzerine az bilgimiz vardır." der. Bunda en büyük etken bu büyük şairin sadece Irak topraklarında yaşamış olmasıdır. Fuzûlî yaşadığı dönemde tüm şöhretine rağmen rahat bir yaşama ve saray çevresinden edinilen himayelere erişememiştir. Fuzûlî Şah İsmail?i takdir ettiği, hatta onun adına eserler yazdığı hâlde, Safevilerden bile hürmet ve iltifat görmemiştir. 

Türkmen bir ailenin çocuğu olan şair, Osmanlı?nın Bağdat?ı ele geçirmesinden sonra da beklediği ilgiyi bulamamıştır. Fuzuli Bağdat'ın fethinden sonra Kanuni'ye kasideler takdim etmiş, böylece dikkatleri çekmiştir. Kendisine dokuz akçelik bir maaş bağlanmış ama bunu alamamıştır. Bunu dile getirdiği Şikayetnamesi meşhurdur. Şairin Türkçe Divan'ı onun en bilinen eserlerindendir. Divan'daki sevgi konulu gazeller ondaki coşkun lirizmi göstermektedir. Fuzuli gazel ve kasideleriyle Divan edebiyatı içinde en çok benimsenen şairlerimizden biri olmuştur.

Videoyu Göster

Yaşam Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat