Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Frenlemede yapılan en büyük hatalar nelerdir?

10,062
kez izlendi
Puan: 2.25 / 5
Detaylı Açıklama

Frenlemede yapılan en büyük hatalar nelerdir?

Ülkemizde frenleme konusuyla ilgili çok fazla hata yapılmaktadır. Frenleme ilgili yapılan hatalar kazalara yol açabileceğinden can ve mal güvenliği için doğru frenleme tekniklerini bilmek gerekir. 

Frenleme ile ilgili en büyük hata çabuk durmak için yapılan panik frenidir. Debriyajın olduğu düz vitesli araçlarda sürücüler durmak için ilk olarak frene ardından da debriyaja basarlar. Bu frenleme tekniği normal bir duruş için geçerlidir ancak ani fren yapılacaksa fren ve debriyaj pedalına aynı anda basılmalıdır. Fren ve debriyaja birlikte basılırsa kısa sürede güvenli bir duruş sağlanabilir.

ABS fren sistemine sahip araçlarda pompalama denilen basıp çekme hareketi veya vitesi küçültme hareketi  fren mesafesini uzatır. ABS fren sisteminde frene yüklenildiğinde araçtan ayağı iten bir ses gelir. Ayak hiç çekilmeden basınç arttırılmalıdır ve araç durana kadar da ayak fren pedalından çekilmemelidir. Frene ayağı basıp çekmek ve vites küçültmeye çalışmak sürücüye dezavantaj sağlayacaktır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat