Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Fizik tedaviyi kim uygulamalıdır?

12,023
kez izlendi
Puan: 4.87 / 5
Detaylı Açıklama

Fizik tedaviyi kim uygulamalıdır?

Fizik tedavi cihazları teknolojinin ilerlemesi ile birlikte çok gelişmiştir. Fizik tedavi cihazlarının farklı programları, rehabilitasyonda uygulanan değişik egzersiz teknikleri ve manipülatif yöntemler bulunur ancak bir de tüm bunları doğru bir şekilde uygulayacak ekibe, teknik donanıma sahip olması gereken kişilere ihtiyaç vardır. Çünkü bu cihazları bu konuda spesifik olarak yetişmiş fizyoterapistler kullanmalıdır. 

Her fizik tedavi cihazının eğitimini almış fizyoterapist farklıdır. Bir konuşma terapistinin rehabilitasyon yapmasını beklememeliyiz. Dolayısıyla bir tedavi, spesifik tedavi cihazlarını ancak o konuya özel, spesifik çalışan fizyoterapistler kullanırlarsa başarılı olabilir.

Fizik tedavinin başarılı olabilmesi için, tedavinin bu konuda eğitimli ve cihazları etkin bir şekilde kullanabilen kişiler tarafından yapılması ve takip edilmesi gerekir. Ancak bazı yerlerde cihazları teknisyenler, hemşireler veya hiçbir şekilde tıp alanı mensubu olmayan kişiler kullanmaktadır. Ancak bu son derece yanlış bir uygulamadır. Ancak fizik tedavi her hastaya her zaman faydalı olabilecek bir şey değildir. Fizik tedavide örneğin bir ultrason kemik dokunun üzerine uygulanırsa, o dokuda hasar meydana gelebilir, çünkü fizik tedavi cihazlarının yanlış kullanımı hasta için daha kötü sonuçlar doğurabilir. Veya lazer ile bir dokuda yanık meydana getirebilirsiniz.

Bir diğer yandan iltihabı dokuda ödem olan yere lazer, ultrason gibi derin dokuları tedavi edici akımlar verilirse, o dokuda hasar meydana getirilebilir. 

Örneğin, tümörlü dokuda, romatizmal hasar meydana gelmiş dokuda uygulanacak cihazlar ve programlar farklıdır. Dolayısıyla fizik terapiyi anatomiyi ve fizyoterapiyi iyi bilen, cihazın programlarını ve cihazı iyi tanıyan, spesifik çalışan fizyoterapistlerin yapması gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat