Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Fibromiyaljinin tanısı nasıl konur?

6,555
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Fibromiyaljinin tanısı nasıl konur?

Fibromiyaljinin tanısı hastanın klinik muayenesi sonucunda ortaya çıkar. Hastanın klinik muayenesinde hastalık hikayesinin ayrıntılı olarak dinlenmesi; hastanın hem fiziki hem de nörolojik muayenesinin yapılması söz konusudur. 

Hastanın detaylı muayenesi sonucunda uzman hekim fibromiyaljinin tanısını koyabilir. Fibromiyalji tanısı, kesin bir tanıdır. Herhangi bir tetkike, görüntülemeye ihtiyaç yoktur. Çünkü bu hastalık hiçbir radyolojik bulgu, hastalığa yönelik pozitif bir bulgu vermez. MR veya röntgen görüntüleri hastalığı göstermez. Hastalığı ortaya koyabilecek herhangi bir kan sonucu bulunmaz. Bu anlamda kan tahlilleri de yapılmaz. Hastalık süresince MR, röntgen görüntüleri ve kan değerleri normaldir. Bu anlamda hastalığın teşhisinde klinik tanı ön plana çıkar. 

Hastanın klinik tanısı sırasında hekim bu hastalığa özel bir takım ağrılı noktaları muayene ile tespit eder. Belli sayıdaki ağrılı nokta veya hassas nokta hastanın şikayetleri ile birleştiğinde kesin tanıyı koymak mümkün olur.

Fibromiyalji kronik bir rahatsızlık olduğu için, hastalığın ilerlemesi sırasında genellikle pek çok mekanik bozukluk da bu hastalığa eşlik eder. Dolayısıyla tanı sırasında hastalığa eşlik eden bir takım mekanik problemler; bele, boyuna, omuz kuşağına ait kas, iskelet sistemi problemleri varsa bunlarla birlikte tespit etmek gerekir çünkü tedavide de bunlara mutlaka ihtiyaç doğar. 

Fibromiyalji, pek çok değişik şikayete sebep olabildiği için pek çok hastlalıkla da karıştırılabilir. Dolayısıyla bir takım teşhis hataları da görülebilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat