Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Fibromiyalji nasıl bir hastalıktır?

8,380
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Fibromiyalji nasıl bir hastalıktır?

Fibromiyalji, bütün vücutta yaygın olarak ağrı ile ortaya çıkan ve kronik bir ağrı eğilimi gösteren iltihapsız romatizma hastalığıdır. Kişinin yaşam kalitesini önemli ölçüde bozar. Hem kişisel, hem de aile düzenini ciddi anlamda etkileyebilen bir hastalıktır çünkü 3 aydan daha uzun süren, bazen yıllarca devam eden bir ağrı söz konusudur burada. 

Fibromiyalji hastalığı sırasında sıklıkla baş ağrısı görülür. Hastalık, nörolojik sistemi ciddi anlamda etkileyebilir. Bu nedenle hastanın psikolojik durumu da yüksek oranda hastalıktan etkilenir.

İltihapsız romatizma türlerinin belirtileri

Fibromiyalji hastalığı sırasında bir takım depresyon eğilimleri söz konusudur. Kişide isteksizlik ön planda ortaya çıkar ve genel bir yorgunluk hali mevcuttur ancak hastalık esasen iltihaplı olmayan bir romatizma türüdür. Kas romatizmalarının belli yaş gruplarında daha çok görülen bir tipidir fibromiyalji. 

Fibromiyalji hastalığında aslen kişinin kas yapısının çalışması bozulmuştur. Kas dokusu normal fonksiyonu yerine getiremez haldedir. Bundan dolayı kişinin günlük yaşam aktiviteleri de ciddi anlamda etkilenmiş olur. 

Fibromiyalji bir romatizmal hastalık olmasına rağmen iltihaplı eklem romatizmalarından oldukça farklıdır. Hem tetkik, hem de tedavi şekli bakımından ciddi farklılıklar gösterir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat