Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Fezleke nedir?

3,338
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Fezleke nedir?

Fezleke, hukukta bir yargı kararının veya yasal bir soruşturmanın özetine denir. Aslında bir nevi özet iddianameler olarak da nitelenebilir. 

Fezlekelerde yargılama başlamadan önce yargıya konu durumların ana hatları gösterilir. 

Fezlekeler yasal bağlayıcılığı olan metinler değildir. Sonrasında yürütülecek idari ya da adli soruşturmalar için bir ön rapor niteliğindedir.

Türkiye'de fezlekeler genellikle resmi görevlilerle ilgili idari soruşturmalar için hazırlanır. Fezlekeler, hakkında idari soruşturma açılan kişi ya da kurumlar hakkında, müfettişlerce ya da soruşturma kurullarınca düzenlenir. 

Resmi görevlerde bulunmayan şahıslar için fezleke hazırlanmaz. Zira savcılar bu kişiler hakkında iddianame hazırlayarak doğrudan dava açabilir.

Bakanlar Kurulu üyeleri ve milletvekillerinin yargı dokunulmazlığı vardır, haklarında dava açılamaz. Bu kişiler için ancak TBMM soruşturması yürütülebilir, soruşturma sonunda gerekli görülürse bu kişiler Yüce Divan'da yargılanır. Bu nedenle savcılar ya da soruşturma komisyonları bakanlar ya da milletvekilleri hakkındaki suçlarla ilgili fezleke hazırlayıp Adalet Bakanlığı'na gönderir. Bakanlık da bunu Başbakanlık'a gönderir. Sonrasında gerekli görülürse fezleke TBMM Başkanlığı yoluyla Meclis gündemine alınabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat