Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Fezleke kimler hakkında verilir?

414
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Fezleke kimler hakkında verilir?

Fezleke bir kişi ya da kurum hakkında açılacak adli ya da idari soruşturma için hazırlanın ön rapor olarak tanımlanabilir. Fezlekeler, iddianameye benzetilebilir ancak sadece suçun ya da soruşturmaya konu durumun niteliği ile ilgili veriler içerir. 

Fezleke Türkiye'de yargı dokunulmazlığı olan kişiler; yani resmi görevliler, milletvekilleri ve bakanlar için hazırlanır. Bu kişiler hakkında doğrudan dava açılamayacağı için haklarında dava açma ya da soruşturma izni alınması için hazırlanan fezleke kişinin ya da kurumun yöneticilerine gönderilir. 

Milletvekilleri ve bakanlar hakkında hazırlanan fezlekeler Adalet Bakanlığı'na gönderilir. Adalet Bakanlığı gerekli görürse bunu Başbakanlık yolu ile TBMM Başkanlığı'na gönderir. Sonrasında fezleke Meclis?te görüşülür ve oylanır. Oylamanın sonucuna göre ilgili konu ya da kişi hakkında meclis soruşturması başlatılır. Soruşturma sonunda yapılan oylama ile suçun Yüce Divan'da yargılanıp yargılanmayacağı karara bağlanır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat