Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Fetus sayısının indirgenmesi nedir?

4,202
kez izlendi
Puan: 3.56 / 5
Detaylı Açıklama

Fetus sayısının indirgenmesi nedir?

Fetus sayısının indirgenmesi, modern çağın getirdiği yeni bir tedavi şeklidir. Çoğul gebelikler çoğu zaman tüp bebek tedavisiyle oluşuyor. Günümüzde kanunların ve çoğu doktorun kısıtlamış olmasına rağmen tüp bebek tedavisinde üçten fazla embriyonun transfer edilmiş olması fetus sayısının indirgenmesine neden olmaktadır. Başka bir neden de bebeklerin tek yumurta ikizi olarak bölünerek dördüz gebeliğe neden olmasıdır. Dördüz bebeklerin miadına ulaşıp da anneden sağlıklı olarak doğma olasılığı düşüktür. Dördünün aynı anda büyümesinde hepsinin bundan olumsuz etkilenme ihtimali olacaktır.

Fetus sayısını indirgeme, konusunda deneyimli uzmanların yapması gereken bir operasyondur. 3-4 bebek arasından sağlıklı olanı bulmak çok önemli; çünkü sağlıksız olanına işlem yapıldığında sağlıklı olanların hayatta kalması sağlanmış olur.

Fetus sayısını indirgeme işleminde en sağlıksız olduğuna karar verilmiş fetusun kalbini durdurmak için içeriye ilaç enjekte edilir. Bu iğne batırma işleminin en kısa sürede tamamlanması lazım. Bu nedenle bu işlemin deneyimli kişiler tarafından yapılması gerekmektedir.

Üçüz gebeliklerde de anne adayı karşılaşacağı riskler açısından uyarılmaktadır. Bebeklerin hepsinin sağlıklı bir şekilde doğma ihtimali, erken doğum ihitmali ve ikiz gebeliğe indirgendiğinde daha avantajlı olabileceği konusunda anne adayına bilgi verilmektedir. Bazen de anne adayı üç bebeği doğurmanın ona zor geleceğini ifade ettiğinde bu kararla karşı karşıya kalınabiliyor.

Fetus sayısını indirgeme kararı alındığında 10 ile 13. haftalar arasında selektif terminasyon veya fetosit adı verilen yöntemle bebeklerin sayısı dörtten üçe veya beşten üçe veya üçten ikiye indirgeniyor.

Bu işlemde en önemli olan sağlıklı olma olasılığı yüksek olan bebeklerin hayatta bırakılmasıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat