Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Fetus in fetu nedir?

4,894
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Fetus in fetu nedir?

Bebek içinde bebek (fetus in fetu) literatürde çok ender olarak bildirilen bir vakadır. Hatta toplumu hayrete düşürmek için magazin konusu yapılan, ama aslında tıbbi olarak çok fazla özelliği olmayan bir durumdur. Fetus in fetu'nun en sık görülen şekli doğan bebeğin karnında bulunan kitledir. O kitlede diğer bebeğe ait parçalar bulunmaktadır. Bu, tam bir bebek veya bebeğin bir kısmı olabilir. 

Bu durum sadece bebek doğduğu zaman değil ileriki yaşlarında da ortaya çıkabilir. Literatürde karnından bebek çıkarılan en yaşlı kişi 40 yaşındadır. Bebek karnın içinde herhangi bir organda bulunabilir ama çoğu zaman yumurtalıkların içindedir. Fetus in fetu'da ikiz bebeklerden biri diğerinin karnına yerleşmiş, orada bir müddet büyümüş ve belli bir süre sonunda büyümesi durmuş ve ölmüştür. Çoğu vakada ise durum fetus in fetu değil teratom tümörünün neden olduğu durumdur.

Teratom tümörü
Teratom tümörü, vücudun her hücresini taklit edebilen bir tümör türüdür. En sık görülen şekliyle diş, kemik ve saçtır. Bu tümör klasik tümörlerden farklı olarak vücut dokularına benzeyebiliyor. Fetus in fetunun altından çoğu zaman bu teratom tümörü çıkıyor. Bir bebeğin içinde bulunan bu tümör, içine yerleştiği dokuları taklit edip fetusa ait parçalarmış gibi durabiliyor.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat