Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ferber (ağlatma yöntemi) nedir?

7,636
kez izlendi
Puan: 3.33 / 5
Detaylı Açıklama

Ferber (ağlatma yöntemi) nedir?

Ferber yöntemi Türkçede ağlama-ağlatmak olarak geçmiştir. Bunun sebebi 80'lerde Ferber'in uyku eğitimi kitapları çıktığı zaman popüler olmuştur. Oradaki yöntemlerden biri de şudur: Bebeği beşiğine koyup kapıyı kapatın, çıkın. O ağlasın. Ağlaya ağlaya uykuya dalacaktır. Ancak bu yöntem doğru bir yöntem değildir. 

Bebeği hiçbir zaman başka bir ortamda ağlamaya bırakmamalıyız. Çünkü bebeklerin yaşaması için bize ihtiyacı vardır. Biz onun her ihtiyacında yanlarında olmayız ki onların bize güven duygusu gelişsin .

Richard Ferber daha sonra yeni kitaplar yazdı. O kitaplarda "ben hiçbir zaman bebeği odasında ağlamaya bırakın şeklinde bir görüş savunmuyorum. Ben gereksiz ağlamaların azalması konusunda çalışıyorum" diye yazmıştır. Yeni fikirler önermiştir. Bunlar bebeği belli aralıklarla kontrol ederek ağlamasını sağlamak, Ferber ebeveynlere sorar, "bebeğinizin ağlamasına kaç dakika dayanabilirsiniz" diye. Ebeveynler 5 dakika derse, genelde 5 olmasın 3 olsun gibi konuşulur.

Bebeği rutinlerden geçirdikten sonra yumuşak bir şekilde yatağına koymak, ondan sonra bebeğin birkaç dakika kendi kendine ağlamasına izin vermek gerekir. Sonra kontrol etmek gerekir. Güvenlikle ilgili kontroller yapılmalıdır. Sonra odadan çıkıp 5 dakika bekleyip ara ara kontrol etmemiz gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat