Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Fenilketonüri nedir?

23,710
kez izlendi
Puan: 3.57 / 5
Detaylı Açıklama

Fenilketonüri nedir?

Fenilketonüri bir metabolik hastalıktır. Besinlerle alınan proteinlerin yapıtaşları aminioasitlerdir. Fenilalanin besinlerle alınır, vücutta kullanılır ve parçalanıp atılır. Fenilketonüri hastalarında, fenilalanin aminioasidinin parçalanmasında sorun vardır. Dışarıdan alınan fenilalanin parçalanamadığı için, vücuttaki oranı arttıkça ilk önce beyine zarar vermeye başlar. Kaçınılmaz bir şekilde ağır zeka geriliklerine yol açar.

Hastalığın tanısı doğduktan kısa süre sonra tarama testleriyle konursa, içerisinde fenilalanin içermeyen ya da düşük oranda fenilalanin içeren özel mamalarla bebek beslenmeye başladığı zaman bu hastalığın kliniği ortaya çıkmaz ve bebeğin sağlıklı büyümesi gerçekleşir.

Fenilketonüri hastalığı genetik geçişlidir. Anne ya da babada herhangi bir hastalık bulgusu olmasa da bu hastalığın taşıyıcısıdırlar. İki taşıyıcı evlendiği zaman çocuklarının 4'te 1'inde fenilketönüri hastalığı ortaya çıkar. Fenilketonüri hastalığı akraba evliliklerinde daha sık görülür.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat