Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Fenilketonüri nasıl tedavi edilir?

4,825
kez izlendi
Puan: 3.43 / 5
Detaylı Açıklama

Fenilketonüri nasıl tedavi edilir?

Fenilketonüri hastalığının tedavisi çok erken dönemde başlatılmalıdır. Ne kadar erken tedaviye başlanırsa, başarı şansı o kadar yüksek olmaktadır. Tarama testlerinin sonucunda fenilketonüri tanısı konulursa bebek özel bir beslenmeye tabi tutulur. İçinde fenilalanin içermeyen özel mamalar verilir. Anne sütünün içinde fenilalanin olduğu için, fenilketonüri hastalığının şiddetli formlarında bebek anne sütü de alamaz. Fakat ilk günlerde yapılan yoğun tedaviyle ve diyetle fenilalanin düzeyleri takip edilip belirli limitlerin altına düştüğü zaman bebek ölçülü olarak anne sütü kullanabilir.

Özellikle beyin gelişiminin hayatın ilk 10 yılı içinde çok güçlü olduğunu düşünecek olursak, ilk 10 yıl fenilketonüri hastalarının çok ciddi şekilde diyetlerine dikkat etmeleri gerekmektedir.

Günümüzde fenilketonüri hastaları için bulunabilen, içinde fenilalanin içermeyen besinler çoğalmaktadır. Özel unlar, özel makarnalar, özel besinler daha çok ulaşılabilir hale gelmektedir.

Fenilketonüri genetik olan bir hastalıktır. Taşıyıcı olan anne-babanın dört çocuğundan bir tanesinde görülen ve ömür boyu süren bir hastalıktır. Bu hastalığın bulgularının ortaya çıkmaması içim özel diyet uygulanmalıdır. İlaç tedavisi ve gen tadavisi ile bu hastalığın iyileşmesinde çok başarılı sonuçlar alınamamaktadır. Yapılan diyet beyinin daha fazla zarar görmesini engellemek içindir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat