Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Fenilketonüri nasıl anlaşılır?

6,611
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Fenilketonüri nasıl anlaşılır?

Fenilketonüri hastalığı genellikle doğumda ve ilk 1-2 ay bulgu vermez. Eğer tarama testi yapılmamış, tanı konmamış ve diğer bebekler gibi beslenen bebekte gelişim geriliğinin ortaya çıkmasıyla kendini gösterir. Çevreyle ilgisi daha azdır, bedensel gelişim basamakları daha yavaş ilerler. Derisinde egzama belirtileri ortaya çıkabilir. Fenilketonüri bebekleri açık tenli, açık renk gözleri olan kişilerdir.

Hastalık ilerledikçe zeka geriliği çok daha belirgin hale gelmeye başlar. Bedensel olarak genellikle kötü durumda değillerdir. O yüzden zeka düşük vücut kuvvetli olduğu zaman ileriki dönemlerde saldırgan davranışlar da gösterebilirler. 

Bebeklerin bakılması, büyütülmesi anlamında son derece zor bir hastalık grubudur. Bu nedenle mutlaka erken tanı konulması ve hastalık bulgu vermeden uygun şekilde beslenme yapılarak semptomların gelişmesinin engellenmesi gerekmektedir. Hastalık ömür boyu kalıcıdır. Bu nedenle uzun süreli fenilketonüriye özel diyetlerin olması gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat