Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Felakete yol açabilecek büyüklükte bir göktaşı dünyaya düşebilir mi?

1,825
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Felakete yol açabilecek büyüklükte bir göktaşı dünyaya düşebilir mi?

Dünyada felakete yol açabilecek büyüklükte göktaşları düşmüştür. Biliminsanlarının araştırmalarına göre dinozorların dünya üzerinde hüküm sürdüğü dönemde yani bundan yaklaşık 65 milyon yıl önce dünyaya dünyaya büyük bir göktaşı çarpmıştır. Bunun sonucunda da geciçi bir kıyamet oluşmuş, dünyadaki şartlar yaşam için elverişsiz hale gelmiş ve birçok dinozor ve canlı türü yok olmuştur.

Biliminsanları dinozorları yok eden göktaşına benzer büyüklükteki göktaşlarının gelecekte de dünyaya çarpabileceği görüşünde. Yapılan hesaplamalara göre bu tür göktaşlarının 150-250 milyon yılda bir dünyaya çarpma ihtimali var. Bu uzun süreçler insan ömrü ile oranlandığında bir insanın dev bir göktaşının dünyaya çarpmasını görme ihtimali yok denecek kadar az.

Öte yandan dünya için risk yaratan göktaşlarının tespit edilip incelenmesini ve hatta gerekirse bu göktaşlarına müdahale edilmesini öngören uluslararası çalışmalar var. Bunlar bilinen göktaşlarının yörüngelerini takip ediyor, ayrıca yeni göktaşlarını tespit etmeye çalışıyor. Dünyaya çarpma riski yüksek olan göktaşlarının yörüngelerinin değişitirilmesi de yakın gelecekte mümkün görülüyor.

Videoyu Göster

Yaşam Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat