Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Faşizm nedir?

7,937
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Faşizm nedir?

Faşizm, 20.yy başlarında İtalyan lider Mussolini tarafından ilk kez ortaya konan, daha sonra farklı ülkelerde de görülen, otoriter bir devlet yönetimine dayanan ve aşırı milliyetçi olarak tabir edebileceğimiz bir yönetim sistemidir. Faşizmde bazı temel özellikler vardır. 

Diktatör güçlü bir lider profiline sahip olmalıdır. Genellikle diktatörlükle faşizmin birlikte görüldüğünü söyleyebiliriz. Milliyetçilik çok önemli bir özelliktir. Bu çoğu zaman Alman Nasyonel Sosyalizminde olduğu gibi ırkçılığa varan bir milliyetçiliktir.Bir milletin üstün olduğu ve varlığı inancı ile çalışılır. 

Antisemitizm örneği de vardır. Alman örneğinde Yahudi karşıtlığı görülmüştür. Faşizm kapitalizmin bütün kurumlarını reddeder ve milletin refahı için kapitalizmin olmaması gerektiğini savunur. Komünizme de karşıdır. Faşizmde hukuk araçsallıştırılır. Hukuk kuralları temel amaca hizmet için vardır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat