Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Farklı ikiz gebelik tiplerinde doktor takibi nasıl olmalı?

39,883
kez izlendi
Puan: 4.96 / 5
Detaylı Açıklama

Farklı ikiz gebelik tiplerinde doktor takibi nasıl olmalı?

İkiz gebelikte doktora düşen en önemli görev tanıyı koymaktır. İkiz gebelik görüldüğü zaman, anne adayı özellikle tüp bebek tedavisi görmüşse acaba üçüncüsü de var mı diye kontrol etmek gerekir. İlk ultrasonun amaçlarından biri de çoğul gebelik ihtimalini değerlendirmek ve buna göre tanı koymaktır. İkiz gebelik tanısı konmuşsa doktora düşen en önemli görev bebeklerin çift plasenta mı yoksa tek plasenta tarafından mı beslendiğini belirlemektir. Bunu belirlemek her zaman kolay olmuyor, ama bunun saptanması çok önemlidir.  Bebekler çift plasenta tarafından besleniyorsa gebelik boyunca çok daha rahat edecektir. Eğer bebekler aynı plasenta tarafından besleniyorsa o zaman çok daha riskli bir gebelik geçirme ihtimali var demektir.

Bebekler ayrı cinsiyete sahiplerse ayrı plasentalar tarafından besleniyorlardır; çünkü onlar çift yumurta ikizleridir.

Dikoryonik diamniyotik
Bebekler cinsiyete sahiplerse, ama tek bir plasenta görülüyorsa o plasentanın tam ortasından çıkan zar kalınsa bu durum dikoryonik diamniyotiktir. İkiz gebeliğin en sık görülen şeklidir. Bebekler İki tane koryon (plasenta) iki tane amniyon kesesi içinde yer alıyor demektir. Çift yumurta ikizlerinde bu durum yüzde yüzdür, tek yumurta ikizlerinde %30-40 arasındadır. En sağlıklı ikiz gebelik şeklidir.

Monokoryonik diamniyotik
Monokoryonik diamniyotik, tek plasenta (monokoryonik) iki tane amniyon kesesi (diamniyotik) içinde demektir. Bebekler ayrı keselere sahiptir; fakat aynı plasenta tarafından beslenir. Bu, çift yumurta ikizlerinde görülmez, tek yumurta ikizlerinde görülür. Bebekler tek plasenta tarafından beslendiği için damar dolaşımları birbirine karışabilir. Bir bebek gelişme geriliği bir bebekte aşırı irileşme, bir bebekte amniyon sıvısının azalması, diğer bebekte amniyon sıvısının artması şeklinde sorunlar görülebilir. 

Monoryonik monoamniyotik
Üçüncü görülen şekil de monoryonik monoamniyotiktir. Bu durumda tek plasenta vardır ve bebekler tek kese içindedir. Bunun da tanısının konulması çok önemlidir; çünkü bu ikiz gebelik şekilleri aslında en dezavantajlı ikiz gebelik şeklidir. 32. haftaya kadar özellikle kordon dolanmasına bağlı ikiz eşlerinden birinin hatta ikisinin kaybedilmesi riski vardır.Bunların takip özelikleri birbirinden çok farklı olduğu için ikiz gebelik takip eden doktorun en önemli, ilk yapacağı ayrım budur. Tanı her zaman yüzde yüz doğru olamıyor ne yazık ki. Tanı koyma başvurulan gebelik haftasına, bebeklerin duruş özelliklerine bağlı, ama çoğu durumda tanı rahat bir şekilde özellikle 10-16. haftalar arasında koyulabiliyor.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat