Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Fareli Köyün Kavalcısı nasıl bir masal kitabı?

885
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Fareli Köyün Kavalcısı nasıl bir masal kitabı?

Ülkelerin birinde, Hamelin diye bir köy varmış ve bu köy mutluluk içinde yaşarmış. Köy halkı çok zengin ama cimriymiş. Bir gün, "Biz köpekleri ve kedileri beslemek için bir sürü para harcıyoruz, onlarsa tüm gün boş boş gezip duruyorlar," diyerek hayvanları döverek kovalamışlar. Kediler ve köpekler gidince, köyü fareler basmış ve halkın bütün yiyeceğini tüketmeye başlamış. Halk ne yaparsa yapsın, bu durumu engelleyememiş ve yaşadıklar yer Fareli Köy olarak anılır olmuş. Bir gün köye gelen bir çalgıcı kendisine bir kese altın verirlerse onları farelerden kurtaracağını söylemiş. Köylüler farelerden o kadar çekmişler ki hemen aralarında gerekli parayı toplayıp, muhtara vermişler. 

Adam da kavalını çıkarıp tatlı bir melodi çalmaya başlamış. Kısa sürede köydeki bütün fareler etrafına toplanmış, adam nereye giderse onu takip etmeye başlamışlar. Adam onları köyün yakınından geçen nehre götürmüş. Kavalcı nehrin karşı kıyısına geçmiş fakat ardından gelen fareler suda boğulmuş. Böylece köy farelerden kurtulmuş. 

Adam altınlarını almak istediği zaman, muhtar nasılsa köyde fare kalmadı diye düşünerek anlaştıkları altınları vermemiş. Bunun üzerine kavalcı çok kızmış ve tekrar kavalını çalarak köyden çıkmış gitmiş. Ama köydeki bütün çocuklar da onun peşinden yürümeye başlamış. 

Kavalcı çocukları yakınlardaki bir ormana götürmüş. Adam uyurken çocukların en akıllısı kavalı almış ve bütün çocukları köye geri götürmüş. Çocukları kaybolunca üzüntüden deliye dönen köylüler, dönmelerine çok sevinmişler. Gerçeği öğrenince muhtara çok kızmışlar. Kavalcıya da hak ettiği altınlarını vermişler.

Masalın farklı bir versiyonunda ise kavalcı çocukları ormana götürürken en arkada kalan üç çocuktan bahsedilir. Bu çocuklardan biri sakatmış ve hızlı yürüyemediği için arkada kalmaktaymış. Diğeri körmüş ve nereye gittiklerini göremediği için yavaş ilerlemekteymiş. Sonuncusu ise sağırmış ve kavalın sesini duymadığı halde diğerlerini meraktan takip etmekteymiş. Bu üç çocuk ormana girmeyip köye dönmüş ve anne babalara çocuklarının yerini söyleyip, onları bulmalarını sağlamış.
 
Grimm Kardeşler tarafından masallaştırılan bu olay kaynağını 1300'lü yıllarda Almanya'daki Hamelin kasabasında pek çok çocuğun evden ayrılarak bir daha geri dönmemeleriyle ilgili bir gerçekten almaktadır. Masalın ana fikriyse, cimriliğin çok kötü bir şey olduğu ve verilen sözlerin mutlaka tutulması gerektiğidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat