Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Faktoring çek kırma suretiyle faiz alma işlemi midir?

28,735
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Faktoring çek kırma suretiyle faiz alma işlemi midir?

Faktoring işlemi, halk arasında bazı kesimlerce ifade edildiği şekliyle bir "çek kırma" veya "çek kırarak faiz alma işlemi" değildir. Faktoring işlemi, gerçek bir ticaretten kaynaklanan vadeli bir faturalı alacağın, vadesinden önce faktöring şirketi tarafından devir alınarak, alacağın sahibine vadeden önce finansman sağlanması işlemidir. 

Yurtiçi faktöring modelinde, faktoring şirketi tarafından devir alınan söz konusu faturalı alacağa ilişkin olarak, ticaretin borçlusu tarafından keşide edilmiş ya da cirolanmış bir çek veya senet var ise, bu çek veya senet, devredilen fatura ile beraber faktoring şirketine, vadesi belli bir ödeme aracı olarak verilmektedir. 

Fatura beraberinde çek veya senedin de faktoring şirketine verilmesi, faktoring müşterisine marj olmaksızın çek/senet bedelinin tamamı üzerinden kredi kullanabilmesine imkan sağlamaktadır. Aksi halde, fatura bedeli üzerinden belli bir marj ayırıldıktan sonra kalan tutar üzerinden kesintiler yapılmak suretiyle kredi kullanımı söz konusu olmaktadır.

Faktoring işlemi, içinde ticaretin olmadığı, gerçek bir ticaretten kaynaklı olmayan çek ya da senet karşılığında, faizle kredi kullandırma işlemi değildir. Nasıl ki leasing sektörü bir yatırımın finansmanını sağlıyor ise ya da katılım bankacılığı bir mal alımının finansmanını sağlıyor ise, faktoring sektörü de gerçek ticaretten kaynaklı vadeli bir faturalı alacak karşılığı finansman sağlanması modelidir. 

Bunu bir örnek ile açıklamak gerekirse; Elinizde gerçek ticaretten kaynaklı 110 TL tutarlı faturası düzenlenmiş 4 ay vadeli alacağınız var. Eğer siz mal ya da hizmetinizi peşin satabilme imkanına sahip olsaydınız bu mal ya da hizmeti vade farksız 100 TL olarak fatura edecektiniz ve karşılığını da vade beklemeksizin peşin olarak tahsil edecektiniz. Aldığınız peşin parayı da derhal işletmenizin muhtelif ihtiyaçlarında kullanabilecektiniz. Oysa ki malesef elinizde 4 ay sonra nakte dönüşebilecek bir alacak mevcut ve sizin de işletmenizin muhtelif ihtiyaçlarını karşılamak için ya da daha uygun maliyetle yeni mal alıp daha kârlı bir ticaret gerçekleştirebilmek için acil nakte ihtiyacınız var.

İşte tam da bu esnada, faktoring şirketi alacağınızı devralır, elinizdeki 4 ay vadeli alacağı peşin satmış olsaydınız elinize hemen geçecek nakit değerinde kaynak sağlamak suretiyle size destek olur.

Tam Faktoring olarak, peşin satmış olsaydınız elinize hemen geçecek nakit imkanını sağlamak üzere, vadeli alacaklarınızı nakde çevirmek için her zaman sizlerin yanındayız.

Videoyu Göster

İş & Para Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat