Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

FAKO tekniği ile katarakt tedavisi nasıl yapılır?

16,084
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

FAKO tekniği ile katarakt tedavisi nasıl yapılır?

Katarakt ameliyatı, gözün içinde saydamlığını kaybeden göz içi merceğini ameliyat ile gözden alıp, yerine yeni bir sentetik mercek yerleştirilmesidir. Bu işlemde çok eskiden, göze geniş bir kesi yapılıyordu ve dikişler atılması gerekiyordu. İyileşmesi de uzun sürüyordu. 

2010 yılından bu yana katarakt ameliyatlarında uygulanmaya başlanan FAKO tekniğinde çok küçük bir delik açılıyor, gözün içine 2,5 mm'lik bir alandan giriliyor. Bütün ameliyat da bu küçük delik içinden yapıldığından, gözün içine dikişi atılmasına ihtiyaç kalmıyor; iyileşme de çok hızlı oluyor. Buna fako emulsification, kısaca FAKO tekniği adı veriliyor.

FAKO'da kullanılan ultrasonik bir cihaz var. Ultrasonik titreşimlerle sertleşmiş göz içi merceğini, yani kataraktı temizliyor. Bu, basında lazer adı ile çıktı ve dolayısıyla halkın ağzında lazer olarak kaldı ancak bu lazer değil. Gerçek lazer ile katarakt ameliyatı daha yeni bir olay. FAKO tekniği halen, lazer ile katarakt ameliyatı yapıldığında da bunun yanında, onlarla uygulanabilen bir teknik.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat