Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

F klavyede on parmak nasıl yazılır?

37,159
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

F klavyede on parmak nasıl yazılır?

10 parmak klavye kullanımı klavyeye bakmadan çok hızlı bir şekilde yazabilmenizi sağlar. Türkiye'de on parmak klavye F klavye üzerinde öğretilir. Çünkü F klavye Türkçe yazım özelliklerine daha uygundur. İsteyenler Q klavye ile de 10 parmak yazmayı öğrenebilir.

- 10 parmak klavye öğrenmek için bilinmesi gereken ilk şey her iki tür klavyenin de üzerinde bulunan çentikli tuşlardır. F klavyede A ve K tuşları çentiklidir. Q klavyelerde ise H ve J tuşları üzerinde çentik vardır.

- 10 parmak yazabilmek için her iki elin işaret parmağı bu çentikli tuşlar üzerinde durur. Buna göre diğer parmaklarda ardışık şekilde diğer tuşların üzerinde yer alır.

- Eller A ve K tuşları referans alınarak yerleştirildiğinde sol elde sırasıyla U, İ, E, A sağ elde ise K, M, L, Y tuşları yer alır. Başarmaklar ise boştadır. Başparmaklar ile boşluk ya da space tuşuna basılır. Bu tuş grubuna "temel sıra" denir. Yazma aralarında parmakların yerleştirileceği düzen her zaman bu olmalıdır.  

- Eller doğru şekilde yerleştirildikten sonra yazma işlemine başlanabilir. Parmakları alıştırmak ve yazma hızını artırmak için çeşitli bilgisayar programları vardır. Bunlar kullanılarak 10 parmak klavye öğrenilebilir.

Videoyu Göster

Teknoloji Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat