Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ezan saatleri neye göre değişir?

837
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Ezan saatleri neye göre değişir?

Ezan saatleri güneş saatlerine göre ayarlanır. Güneşin pozisyonlarına göre namaz kılarız. Güneş bize vakit tayin etmede, karar kılmada Güneş bize Allah'ın verdiği bir yardımcıdır. Dünyanın 27 derecelik eğiminden yola çıkarak namaz saatleri yazın başka kışın başka olabilir. 


Dünyanın oval şeklinden dolayı Kanada'da imsak vakti başka, Arabistan'da imsak vakti başkadır. Güneşin ışığının bulunduğunuz noktaya gelişine göre namaz saatleri de değişir. Sabah namazı beyaz ışığın gözükmesi ile başlar ve güneş doğana kadar devam eder. 

Güneş tam tepeyi geçtikten sonra öğle namazı okunur. İkindi de güneş gölgeyi iki kat uzattıktan, güneş batana kadar olan sürede kılınır. Güneş battıktan sonra ufuktaki kızıllık kaybolana kadar da akşam ezanı okunabilir. Akşam namazı bu arada kılınabilir. Kızıllık ufukta kaybolduktan sonra sabah namazına kadar olan süre de de yatsı namazı okunur ve kılınır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat