Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Evlenecek kişilerin akrabalık derecesi hangi testlerle anlaşılır?

5,784
kez izlendi
Puan: 2.91 / 5
Detaylı Açıklama

Evlenecek kişilerin akrabalık derecesi hangi testlerle anlaşılır?

Akraba evlilikleri bizim toplumumuzda ve bizden daha doğudaki tüm toplumlarda bazı bağları bir arada tutmak için kültürün getirdiği bir özelliktir. 

Birinci derece kuzen kardeşlerin çocukların arasındaki evlilikler akraba evlilikleridir. Burada halk arasında yanlış bir inanış vardır; Anne tarafından akrabalık ile baba tarafından akrabalıkta bir fark olduğu düşünülür ancak böyle bir fark kesinlikle yoktur. 

Akraba evliliği yapılmasın denilmez. Ancak birtakım öneriler olabilir. Akraba evliliği bilinçli olan eğitimli kişilerde riskleri bilerek göze alınabilir. Bu onların en doğal ve en özgürce olan haklarıdır. Burada daha dikkatli olmak gerekir. Sözü edilen talasemi testleri, orak hücre anamisi DNA testleri gebelikten önce yapılmalıdır. Gebelik sırasında doğru bir izlem ve gebelik sonrasında yeni doğan döneminde tarama testlerinin yapılması çok önemlidir. 

Akraba evliliklerinde önerilen bir diğer önemli nokta ise mutlaka 2 bebek arasında 4 yıl süre bırakılmasıdır. Çünkü bazı hastalıklar vardır ki bebek doğduğu zaman hemen tanı konulamaz. Bebek ancak 1-1,5 yaşlarına gelince hastalık bulguları ortaya çıkar. Bu anlamda herhangi bir rahatsızlık için tanı koyması da bir vakit alır. Onun için akraba evliliği yapan bir çiftin tanı konulmadan ve hasta bir çocuğu olduğunu bile bilmeden ikinci bir çocuk sahibi olması önerilmez. Onun için akraba evliliği yapan çiftlere 2 çocuk arasında 4 yıl bırakmaları önerilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat