Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Evimize uygun kombiyi nasıl seçeriz?

79,612
kez izlendi
Puan: 4.54 / 5
Evimize uygun kombiyi nasıl seçeriz?
Uygun kombi seçimi için evin ısı kaybının hesaplanıp buna uygun olarak her odaya uygun radyatörlerin yerleştirilmiş olması en ideal şarttır. 

Kombi; ısı kaybı, evin izolasyonu, evin yönü, duvar malzemesi, yüksekliği, pencere tipi ve büyüklüğü benzeri kriterlere göre değişir.

Radyatörlerin seçimi yapılırken, yayacağı ısının içinden geçen sıcaklığa bağlı olacağı unutulmamalıdır. Düşük sıcaklığa göre radyatör seçimi yapıldı ise yoğuşmalı kombiler rahatlıkla seçilebilir. 

Evin ısı kaybı ısıtma cihazı seçilirken önemli bir kriterdir. fakat kombi kapasiteleri sıcak su kullanım kapasitesine göre belirlenir.

Örnek vermek gerekir ise ortalama 100 m2 bir evin ısı kaybı 10-12 kW civarındadır .Bu iyi izolasyon ile 5 kW dahi olabilir. 

Kombi kapasiteleri 20-24-28 kW civarındadır. Bunun nedeni kullanım suyunu ısıtmak için mehali ısıtmaktan daha fazla enerji gerekmesidir. Bu noktada evin ısı kaybı çok düşük ise; örneğin 5 kW, ama alacağımız kombi 24 kW kapasiteli ise mümkün olduğunca modülasyon aralığı geniş kombiler seçilmektedir. Bunun faydası, gerekli olandan daha fazla enerjiyi üretmeyerek yakıt tüketimini azaltmaktır. 

Evde kullanım suyu ihtiyacı yüksek ise, yani evde 2-3 banyo var ve aynı anda kullanılma olasılığı yüksek ise yüksek kapasiteli kombiler seçilmelidir. Örn; bir duştan dakikada 8 - 10 litre su akacaktır. Dakikada 10 litre sıcak su ısıtmak için teorik olarak 24 kW kapasite ihtiyacı vardır. Bu tip tavsiyeler uzman ısıtma montajcıları tarafından verilebilir. Bu nedenle kombi almadan önce ısıtma konusunda uzman bir Buderus tesisatçısına danışmakta fayda vardır.

Buderus Çağrı Merkezi: 444 5 474
Ev & Dekorasyon Kanalı Hepsini Gör
UZMANTV
Akademi

Oturduğunuz yerden öğrenin

Kişisel gelişim, MS Office Programları, İlişkiler, Yağlıboya resim... Konusunun önde gelen eğitmenlerinden başka hiçbir yerde bulamayacağınız kurslar. Oturduğunuz yerden öğrenmenin keyfini ve kolaylığını yaşayın.

Akademi'yi keşfedin
UZMANTV
Rehber

Okumayı sevenler için...

İzlemek yerine okumayı tercih ediyorsanız sizi böyle alalım. İçeriği UZMANTV editörleri tarafından hazırlanan UZMANTV Rehber'de yine sorular ve cevaplar var ama bu sefer görüntülü değil yazılılar.

Rehber'i keşfedin
Sitene ekle
Kapat