Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Eve alınan sokak köpeklerine tuvalet eğitimi verilebilir mi?

42,237
kez izlendi
Puan: 4.46 / 5
Detaylı Açıklama

Eve alınan sokak köpeklerine tuvalet eğitimi verilebilir mi?

Eve alınan sokak köpekleriyle de karşılaşabiliyoruz. Sokak köpeği yavru iken alındıysa zaten sokağa alıştırılması diğer cinslere göre çok daha kolay oluyor. Ama eğitimde başarı oranı %30'lara kadar düşer.

Yavru tercih edin

Tuvalet eğitimi aslında doğada da olduğu için ve köpek genellikle dışarıda yaşadığı için orada çok zorlanılmıyor. Tuvalet eğitimi için bu söylediğim yüzdeler geçerli değil. Ama diğer eğitimler için kesinlikle geçerli.

Eğer köpek büyük alındıysa, yani yaşını geçmişse uyum sağlaması daha zor oluyor. Yavru bir köpek alırsanız çok daha iyi olur. Dolayısıyla sokak köpeğini aldığınız zaman belirli bir müddet geçiş dönemi yaşarsınız.

Doğal tuvalet eğitimi

Köpek size uyum sağlıyorsa onunla hayatı boyunca yaşamaya devam edersiniz. Ama köpek, sahibine karşı hırlamayla ya da başka bir şekillerde tepkisini gösteriyorsa köpek özgürlüğüne alıştığı için dışarıyı isteyecektir. Bu da köpek sahibi için zor sonuçlar doğurur.

Bu durumda köpeği özgür bırakmak lazım. Sokak köpeklerine tuvalet eğitimi verirken köpek sokağa yapmak isteyecektir. Ama siz onu saatinde ve zamanında dışarıya çıkarmazsanız onun tuvalet eğitimini bozmuş olursunuz.

Saatlerine özen gösterin

Siz ısrarla köpeğe yemeğini suyunu verdiniz ve saatlerini, zamanını iyi ayarlamadınız, dışarıya çıkarmazsanız o köpek eve yapar, dolayısıyla bunun önüne geçmek daha zordur. Yani sokak köpeğinin dışarıya eğitimi hazır varken, bu sefer siz onu içeriye alıştırmış olursunuz.

Burada dikkat edilmesi gereken köpeğin zamanında dışarıya çıkarılması, sokak köpeğinin zamanında yemeğinin, suyunun verilmesi ve dışarı alışkanlığının yok edilmemesi.

Videoyu Göster

Spor & Hobi Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat