Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ev kiralayan öğrencilerin yasal hakları nelerdir?

638
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Ev kiralayan öğrencilerin yasal hakları nelerdir?

Öğrencilerin ev kiralamaları hakkında dikkat etmesi gereken ilk husus kira sözleşmesidir. Ev kiralayan öğrencilerin imzaladıkları kira kontratındaki maddelere dikkat etmeleri gerekir. Bu maddelerin hepsi hem yasaya dayanıyor hem de ev sahibiyle kiracı arasında kendi haklarını gözetmek çerçevesinde düzenlenen maddelerden oluşuyor.


Kira kontratına işlenen demirbaşların evde gerçekten yer alıp almadığı kontrol edilmelidir. Demirbaş kombi, kalorifer petekleri gibi çeşitli unsurların bir araya geldiği listedir. Demirbaş listesi kira kontratında açık ve net olarak düzenlenmiş olmalıdır.

Kira kontratında evin ısınma, elektrik, su gibi temel tesisatına dair sağlam, eksiksiz, çalışır halde teslim alınmış olmasına yönelik bir ibarenin yer alması gerekir. Bu ibare yer almazsa taraflar arasında güven ve karşılıklı iddialaşma problemi söz konusu olabilir.

Evi kiralayan öğrenci kira bedelinin kontratta açık ve net belirtilmiş olmasına dikkat etmelidir. Kiralanan eve girmeden önce evde olabilecek her şeyin bir tutanak halinde ya da kontrata bir ek halinde yazılmış olması önemlidir. Kiracının sonradan haksız duruma düşmemesi için evde var olan her tür aksaklık ve sorun kira kontratında belirtilmelidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat