Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ev dekorasyonunda perde seçimi ile ilgili nelere dikkat etmeliyiz?

12,105
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Ev dekorasyonunda perde seçimi ile ilgili nelere dikkat etmeliyiz?

Evimiz için perde seçimi yaparken, perdelerin mobilyalarımızla uyumlu olması çok önemlidir. 

Özellikle klasik mobilyalarla döşenmiş bir salon için klasik tarzda kumaşlar tercih edilmeli. Parıltılı ve desenli kumaşlar klasik tarzda kumaşlara örnek olabilir. Perdelerimizi sağ ve sol taraftan braçol yardımıyla toplayarak klasik tarzda bir görünüm verilebilir. Perde kumaşlarının arkasında astar kullanabilir ya da muflon yardımıyla daha dolgun bir görünüm yaratılabilir.

Aynı fon içerisinde tül ya da stor yardımıyla güneşin gelmesini engelleyebiliriz. Birbirleriyle uyumlu olmaları için desenli bir fona düz bir tül, desenli bir tüle ise düz bir fon kullanılmalı. 

Eğer evimizde minimal ve düz çizgide modern mobilyalarımız varsa, modern tarzda perdeler tercih etmemiz uygun olur. Panel perdeler ve Japon sistemli perdeler modern çizgiye yakın perdelerdir. Panel perdeler için daha düz ve tok duran kumaşlar tercih etmemiz gerekir. 

Japon panellerin ölçüleri 45 cm ? 60 cm civarındadır. 60 cm?in üzerinde bir ölçü çok daha kalabalık duracak, 45 cm?in altında bir ölçü ise Japon panelimizin sistemini bozacaktır. Bu yüzden 45 cm - 60 cm aralığına uymamız, perde tasarımı için daha kullanışlı olur. 

Yatak odası, oturma odası gibi alanlarda perde seçimi yaparken daha hareketli ve çiçekli kumaşları tercih edebiliriz. Çiçekli kumaşların yanında düz kumaşlarla kombinasyon yapabilir, perdemizi daha hoş ve şık bir görünüme kavuşturabiliriz. 

Genç odası ve çocuk odaları için farklı temalı kumaşlar tercih edebiliriz. Örneğin gemi temalı bir oda için, gemici/tekne temalı bir kumaş tercih edilebilir. Bu kumaşları katlamalı ya da sağ ve sol taraftan toplamalı olarak kullanabiliriz. Eğer aynı kumaşın kendinden desenli tülü varsa, bu tülleri de perdeyle beraber kullanabiliriz.  

Alternatif olarak genç odalarında dijital baskılı kumaşlar da kullanılabilir. Bu kumaşlar, desen açısından size çok fazla seçenek sunabilir. Genç kişinin seçimleri doğrultusunda dijital baskılı kumaşlar seçilebilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat