Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

E-ticarette tüketicinin cayma hakları nelerdir?

561
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

E-ticarette tüketicinin cayma hakları nelerdir?

Yasanın ve yönetmeliğin tüketiciye verdiği en önemli hak cayma hakkıdır. Hiçbir gerekçe gösterilmeden ve cezai yaptırımla karşılaşılmadan 14 gün içerisinde cayma hakkı, eğer satın alınan ürün istinaslardan değilse kullanabilir. 

Bu süre hizmet sözleşmelerinde sözleşmenin yapıldığı gün, mal teslimine ilişkin bir sözleşmede ise malın teslim edildiği gün başlar. Tüketici sipariş sonrası daha malı teslim almadan da bu hakkını kullanabilir. 

Bu süre e-ticaret sitesinin inisiyatifi ile uzatılabilir fakat 14 gün altına alınamaz. Tüketici satın alma sırasında cayma hakkı konusunda bilgilendirilmelidir, bilgilendirilmemesi halinde cayma hakkı 1 yıla kadar sürede kullanılabilir.

Cayma hakkı direkt satıcı veya sağlayıcıya yönlendirilerek, yönetmelik ekindeki form ile veya e-ticaret sitesindeki başvuru formu ile yapılabilir. Site kendisine gelen cayma bildirimini aldığı anda derhal tüketiciye bildirimde bulunmak zorundadır.

Cayma hakkının kullanılması halinde satıcı veya sağlayıcı gönderim bedeli dahil tüm tahsil edilen parayı 14 gün içerisinde, tüketiciye herhangi bir ek masraf yüklemeden tek seferde iade etmek zorundadır. 

Tüketici de 10 gün içerisinde hiçbir bedel ödemeksizin ürünü iade için teslim etmelidir. Bu arada ürünün normal kullanımından dolayı meydana gelen değişim ve bozulmalardan tüketici sorumlu değildir.

Cayma hakkının nasıl kullanılacağı Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği'nde ayrıntılı olarak düzenlenmiştir, tüketiciler tarafından mutlaka göz atılmalıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat