Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

E-ticaret sitesi paramı iade etmek zorunda mı?

308
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

E-ticaret sitesi paramı iade etmek zorunda mı?

Mesafeli Satış Sözleşmesi'ne göre cayma hakkını kullanan bir tüketicinin hem ürün için ödediği hem de nakliye için ödendiği toplam bedel 14 gün içerisinde tek seferde tüketicinin ödeme yöntemine göre geri iade edilmelidir.

Sipariş verildikten sonra ürünün tesliminin imkansız olduğunun anlaşılması halinde yine verilen bedel iade edilmelidir.

E-ticaret sitesi ürünü zamanında teslim edemediği için sözleşme tüketici tarafından tek taraflı feshedilirse bu durumda bu bedellerin faiziyle birlikte iade gündeme gelir.

Genel kural gereği alınan üründe açık veya gizli ayıp bulunması halinde tüketici bedel iadesi, değişimi, tamiri ve ayıp oranında indirimi talep edebilir. Tüketicinin talebine göre hareket edilmelidir.

Taraflar konuyu anlaşarak çözememişse konu rakama göre tüketici hakem heyetlerine veya mahkemelerin önüne gelecektir. Burada da ücret iadesi çıkma ihtimali yüksektir, bu durumda ilgili makamın verdiği karar icraya konulabilir ve bedel tahsili yapılabilir.

Bazı durumlarda ise para iadesi her zaman mümkün olmayabilir, kullanım oranında bedelde indirim veya değişim de gündeme gelebilir. Burada öncelikle seçim hakkı tüketicidedir, fakat anlaşmazlık durumunda yine konuyu ilgili makamlar çözecektir. E-ticaret sitelerine tavsiyemiz, tüketicinin haklı olduklarını biliyorlarsa iade yapmalarıdır çünkü ilgili makamların tüketici lehine karar verme ihtimali yüksektir

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat