Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Esnemek hastalık belirtisi olabilir mi?

6,551
kez izlendi
Puan: 4.12 / 5
Esnemek hastalık belirtisi olabilir mi?
Esnemek zaman zaman sizi zor durumda bırakabilir. Önemli bir toplantıda esnerken yakalanmanız çevrenizdekilerin durumu ciddiye almadığınızı sanmasına neden olabilir.

Bu sosyal bir sorun? Esnemek bazı durumlarda ciddi sağlık sorunlarının belirtisi de olabiliyor.

İsviçreli bilim insanlarına göre insanların yüzde 90'ı günde 1 ile 15 kez arası esniyor. Bazı uç örneklerde 5-6 dakikada bir esneme görülebiliyor ki bu günde 250'ye yakın esneme demek. Bu durum bazen başlı başına bir sendrom haline gelebiliyor. Yapılan farklı bir araştırmaya göre günden 200 defadan fazla esnemeniz hakkınızda olumsuz fikirler oluşmasına neden olabiliyor.

Çeşitli uyku bozuklukları kişinin gün içinde normalden fazla esnemesine neden olabilir. Bunların en bilineni uyku apne sendromu. Esneme uyku apne sendromunun önemli bir belirtisi kabul ediliyor. Ayrıca antidepresan kullanımı da esneme sıklığınızın artmasına yol açabiliyor.

Bu arada bazı bilim insanları fazla esnemenin çeşitli kalp - damar hastalıklarının belirtisi olabileceği görüşünde. Ama bu kesin bir bilgi değil.

Unutmayın normal bir insanın günde 1 ile 15 kez arasında esnemesi gayet normal. Ciddi bir sorununuz olduğunu düşünüyorsanız bir doktora görünmeyi kesinlikle ihmal etmeyin.
Sağlık Kanalı Hepsini Gör
UZMANTV
Akademi

Oturduğunuz yerden öğrenin

Kişisel gelişim, MS Office Programları, İlişkiler, Yağlıboya resim... Konusunun önde gelen eğitmenlerinden başka hiçbir yerde bulamayacağınız kurslar. Oturduğunuz yerden öğrenmenin keyfini ve kolaylığını yaşayın.

Akademi'yi keşfedin
UZMANTV
Rehber

Okumayı sevenler için...

İzlemek yerine okumayı tercih ediyorsanız sizi böyle alalım. İçeriği UZMANTV editörleri tarafından hazırlanan UZMANTV Rehber'de yine sorular ve cevaplar var ama bu sefer görüntülü değil yazılılar.

Rehber'i keşfedin
Sitene ekle
Kapat