Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Esneme neden olur?

15,796
kez izlendi
Puan: 4.44 / 5
Detaylı Açıklama

Esneme neden olur?

Uykumuz geldiğinde, rahat bir uykudan uyandığımızda ya da sıkıldığımızda sıkça esneriz. Hatta çok heyecanlı bir yarışmadan önce veya son derece stresli bir sınav sırasında da esneme krizleri geçirebiliriz.

Araştırmalara göre esnemeye anne karnındayken başlıyoruz ve hayatımız boyunca yüzbinlerce kez esniyoruz.

Peki ama neden esniyoruz? Gün boyunca değişik şekillerde, istemdışı olarak yaptığımız bu hareketin arkasında ne yatıyor?
Bilim insanlarına göre esneme oldukça karmaşık bir süreç ve farklı durumlarda ortaya çıkabiliyor.

Neden esnediğimize dair kesin bir bilimsel açıklama henüz yok. Sadece halen tartışılan bazı teoriler var.

Eski bir teoriye göre esnemenin nedeni vücutta biriken fazla karbondioksiti atmak ve daha çok oksijen almak. Ancak bunu doğrulamak için yapılan testler durumun böyle olmadığını ortaya koymuş.

Bir üniversitede yapılan araştırmaya göre insanlara ek oksijen vermek esnemeyi azaltmıyor. Ortamdaki karbondioksit miktarını çoğaltmak da esnemeye engel olmuyor.

Evrim teorisine göre ise esnemek atalarımızdan miras kalan bir davranış. Teori rakiplerimizi ve düşmanlarımızı korkutmak için geliştirdiğimiz dişlerimizi gösterme alışkanlığımızın zamanla esnemeye dönüştüğünü savunuyor.

Son yıllarda ortaya atılan başka bir teori ise esnemenin beynin ısısını düşürmeye yaradığını öne sürüyor.

Araştırmalara göre hareketsiz kaldığımızda, uykumuz geldiğinde ya da ortamdaki oksijen azaldığında ya da strese girdiğimizde beyin ısısı yükseliyor. Tıpkı bir bilgisayarda olduğu gibi ısının yükselmesi beynin işleyişini yavaşlatıyor. Vücudumuz durumu normal haline getirmek için esneyip yüksek oranda soğuk hava alarak beynin soğumasını sağlıyor.

Esnemenin beynin uyku halinden uyanıklık haline geçmesini hızlandırdığı ve kolaylaştırdığı modern görüntüleme yöntemleri sayesinde kanıtlanmış durumda. Hatta bu araştırmaya göre alnı soğuk suyla ıslatmak da esnemeyi tamamen ya da kısmen durduruyor.

Teoriler bunlar ama görüldüğü üzere bilim henüz esne konusunda net bir açıklama bulabilmiş değil. Yorumu size kalmış.

Esnemenin sadece insanlara ait bir hareket olmadığı da malum. Kediler, köpekler gibi memeliler de bizim gibi esniyor. Bu da esneme ile ilgili teorileri değerlendirirken bir kez daha düşünmemize sebep oluyor.

Yüzyıllardır can sıkıntısı ve tembellik gibi olumsuz durumlarla ilişkilendirilen esneme aslında beynimizin daha hızlı çalışma çabasından başka bir şey değil gibi görünüyor.

Videoyu Göster

Sağlık Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat