Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Eşim doğum korkusu yaşıyor, ne yapmam gerekir?

1,540
kez izlendi
Puan: 3.57 / 5
Detaylı Açıklama

Eşim doğum korkusu yaşıyor, ne yapmam gerekir?

Eşinizin doğum korkusu yaşıyor olması sizi de direkt etkileyecek olan bir süreçtir. İlk önce kendinizi çaresiz hissedecek ve ne yapacağınızı bilemiyor olacaksınız. Çünkü, erkeklere doğumla ilgili hiçbir şey anlatılmaz. Dolayısıyla siz de bilgisiz ve ne yapacağınızı bilmez bir vaziyettesiniz. O yüzden ilk olarak mutlaka doğumla ilgili araştırmanızı yapın ve iletişime geçin. 

Doğum korkusu çok karanlık bir korku olabilir. Dolayısıyla da eşiniz kendisini kapatabilir. Kendini ifade etmekten çekinebilir. Hatta anne olacağı, kendini mutlu hissedeceği yerde korktuğu için kendini suçlu bile hissedebilir. Dolayısıyla da bu duyguları mutlaka bilerek ve bir taraftan da doğumla ilgili bilgilendirmeyi de cebinize alarak bu anlamda iletişim kurmakta çok yarar var. 

İkinizin beraber doğuma hazırlık destek kurslarına gitmesi çok önemlidir. Bildiği olabildiğince korkuyu azaltacaktır. Daha endişeli bir durum var ise gerçekten karınızı tanıyamadığınız bir sürecin eşiğindeyseniz de mutlaka çift olarak terapiye girmeniz şarttır. 

Baba olarak sizin de korktuğunuz anlar olabilir. Güçlü olmak ve olayları toparlamak gibi bir rol verilmiştir. Fakat bu süreç içerisinde mutlaka omuz omuza ilerleyin. Gerektiğinde beraber ağlayın, gerektiğinde birbirinize destek olun. 

Senin vücudun, senin doğumun sen nasıl istersen gibi çok iyi niyetli kokan ama aynı zamanda destek olmayan bir sürecin içine girmeyin. Sen bilirsin eşim dediğiniz nokta sizin sorumluluktan kaçtığınız noktadır. Kadın bunu istemez, her zaman yanında destek ister.

Doğum sürecindeki bütün ilaç dışı teknikleri, yani masajlar, nefesler, vücut egzersizleri, doğum pozisyonlarını öğrenebilirsiniz. 

Destek olacak tek kişi sizsiniz. Bunun haricinde de eşinize en fazla vereceğiniz doğum hediyesi bir doğum destekçisi ve bir ebe yardımı almaktır. Ebesiz doğum olmaz. Doğum neredeyse bütünüyle ebenin işidir. Doğum doktoru ve diğer sağlık destekçileri destektir ama ebe doğumun baş rolüdür. Aynı zamanda böyle bir yardım sizi de eşinizi de doğum korkusundan kesinlikle uzaklaştıracaktır. 

Evde doğumu yaşamak gibi orada başlatmak ve çok uzun süre orada kalabilme gibi bir lüksü hissedeceksiniz. Evinizin konforunu ve rahatlığını hissedeceksiniz. Hastaneye geldiğinizde siz de eşiniz de birbirinize destek olarak ve ebenin eşliğinde gayet profesyonel bir yardımla bebeğinizin sağlığınızı da kontrol ederek hastaneye geçeceksiniz. Hastaneyi de ev haline getireceksiniz. Bunların hepsini öğreniyor olmak ve beraber hareket etmek bebeğinize kavuşmanızı da %100 olumlu etkiliyor olacak.

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat