Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Eşanjör seçiminde nelere dikkat edilmelidir?

6,281
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Eşanjör seçiminde nelere dikkat edilmelidir?

Eşanjör veya ısı değiştirici, değişik sıcaklıklardaki iki ya da daha çok akışkanın, ısılarını, birbirine karışmadan (temas etmeden) birinden diğerine aktarmasını sağlayan cihazlardır. Genelde akışkanlar birbirlerinden bir ısı transfer yüzeyi ile ayrılırlar ve birbirlerine karışmaları bu sayede önlenir.  

Eşanjörler genel olarak sıvı veya katı yakıtlı kazanlar, kombi, ısı pompası, buhar kazanları, chiller, soğutma kulesi vs gibi çeşitli  kaynaklar yardımıyla radyatör ısıtması, yerden ısıtma, kullanım sıcak suyu ısıtılması, havuz ısıtması, soğutma devreleri, devre ayırıcı ve basınç kırıcı gibi kullanım alanlarında kullanılır.

Eşanjörler bir seçim programı yardımıyla belirlenir. Bu seçim programı kullanıcılardan Primer ve Sekonder devre akışkanlarının türü, giriş-çıkış sıcaklıkları, eşanjörde oluşacak basınç kayıpları, kapasite gibi bilgileri talep eder. Bunlar eksiksiz girildiğinde eşanjör seçimi uygun akışkan debilerinde, uygun bağlantı ağızlarında, uygun model ve plaka sayısı şeklinde bizlere sunulur. 

Plakalı eşanjörleri doğru ve uygun seçebilmek daha yüksek verim ve düşük maliyet açısından oldukça önemlidir.  Sistemde kullanılacak bir plakalı eşanjör seçimi , yine sistemde kullanılan kaynağın ısıl kapasitesi, primer devre akışkanın giriş ve çıkış sıcaklıkları, sekonder devre akışkanının giriş ?çıkış sıcaklıkları basınç kayıpları gibi parametrelere bağlıdır. Bu parametrelere bağlı kalarak eşanjör seçildiğinde sisteme en uygun plakalı eşanjör seçilip uygun şartlar altında fiyatlandırma yapılabilir. 

Videoyu Göster

Ev & Dekorasyon Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat